Partenaires
Login
Once an Olympian -
    always an Olympian.

Swiss Olympians A-Z

Swiss Olympian Sport Participations à des Jeux Olympiques
Aeberhard Urs Bobsleigh 2002 Salt Lake City 
Aerni Luca Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Aerni Markus Équipe de direction 2004 Athen
2006 Turin 
Aeschbach Andi Cyclisme 1992 Barcelona 
Aeschbacher Marita Sports équestres 1972 München 
Aeschlimann Jean-Jacques Hockey sur glace 2002 Salt Lake City 
Affolter François Football 2012 London 
Alard Eric Bobsleigh 1992 Albertville
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2014 Sochi 
Albrecht Marlene Curling 2018 PyeongChang 
Albrecht Silvia Badminton 1992 Barcelona 
Albrecht-Loretan Brigitte Ski de fond 1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Alder Janine Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Allegro Yves Tennis 2004 Athen 
Allemann Tess Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Altmann Livia Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Ambühl Andres Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Ambühl Elias Ski freestyle 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Ammann Peter Canoë-kayak 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Amrein Rolf Voile 1968 Mexiko
1972 München 
Amrhein Thomas Bobsleigh 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Anastasio-Köpfli Syrta Gymnastique 1984 Los Angeles 
Andenmatten Arnold Patrouille militaire 1948 St. Moritz 
Anderhub Steve Bobsleigh 1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Andres Dominic Curling 1998 Nagano 
Annen Jolanda Triathlon 2016 Rio 
Annen Samuel Aviron 2012 London 
Ansermet Michel Tir sportif 1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Antenen Meta Athlétisme 1968 Mexiko
1972 München 
Anthamatten Sophie-Celine Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Arnold Marcel Athlétisme 1984 Los Angeles 
Aschwanden Sergei Judo 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Aufdenblatten Fränzi Ski alpin 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2014 Sochi 
Augsburger Werner Équipe de direction 2000 Sydney
2002 Salt Lake City
2004 Athen
2006 Turin
2008 Beijing 
Aukland Fredrik Ski de fond 2010 Vancouver 
Bachmann Adrian Canoë-kayak 2000 Sydney
2004 Athen 
Bachmann Ueli Gymnastique 1976 Montreal 
Bacsinszky Timea Tennis 2008 Beijing
2016 Rio de Janeiro 
Badraun Fabio Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Balanche Gérard Saut à ski 1988 Calgary 
Bandi Philipp Athlétisme 2008 Beijing 
Bäni Walter Cyclisme 1976 Montreal 
Baraga Jean-Louis Bobsleigh 1976 Innsbruck 
Bärlocher Othmar Voile 1976 Montreal 
Barth René Handball 1984 Los Angeles
1996 Atlanta 
Bätschmann Jürgen Handball 1984 Los Angeles 
Battilana Marco Curling 2006 Turin 
Baumann Jonas Ski de fond 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Baumgartner Nadja Paralympics hiver 2010 Vancouver 
Beck Sebastian Beach-volley 2012 London 
Beeli Gaudenz Bobsleigh 1972 Sapporo
2006 Turin 
Belletti Franco Paralympics été & Paralympics hiver 1988 Seoul
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Belz Christian Athlétisme 2000 Sydney
2004 Athen 
Belz-Brägger Anita Athlétisme 2004 Athen 
Benaglio Diego Football 2012 London 
Bendiner Hansjörg Aviron 1972 München 
Benguerel René Aviron 1996 Atlanta 
Benker Max Gymnastique 1956 Melbourne
1960 Rom 
Benz Laura Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Benz Sara Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Bernhard Rolf Athlétisme 1972 München
1976 Montreal
1980 Moskau 
Berra Camillia Ski freestyle 2014 Sochi 
Berthod René Ski alpin 1976 Innsbruck 
Bertogliati Rubens Cyclisme 2004 Athen 
Berwert-Halter Marco Ski freestyle 1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Beutler Andreas Hockey sur glace 1992 Albertville 
Beutler Rolf Tir sportif 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Beyeler Simon Tir sportif 2008 Beijing
2012 London 
Bianchi Rico Aviron 1952 Helsinki
1956 Melbourne
1960 Rom 
Bibbia Nino Luge 1948 St. Moritz 
Bieber Matthias Hockey sur glace 2014 Sochi 
Bieler Fredy Hockey sur glace 1948 St. Moritz 
Bienz Andreas Voile 1992 Barcelona 
Binder Mathias Aviron 1996 Atlanta
2008 Beijing 
Birrer Roger Natation 1984 Los Angeles 
Bitterli Urs Aviron 1968 Mexiko 
Blanc Renaud Cyclisme 2016 Rio 
Blättler Claudio Canoë-kayak 1992 Barcelona 
Blum Eric Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Blum-Helbing Bernard Escrime 1988 Seoul 
Böckli Claudio Biathlon 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Bodenmann Simon Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Bodenmann Ueli Aviron 1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Böhlen Susanne Équipe de direction 2008 Beijing
2010 Vancouver
2012 London
2014 Sochi
2016 Rio
2018 PyeongChang 
Bolliger Peter Aviron 1968 Mexiko
1964 Tokio 
Boner Seraina Ski de fond 2006 Turin
2014 Sochi 
Born Heinz Athlétisme 1972 München 
Bösch Fabian Ski freestyle 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Bösiger Jonas Snowboard 2018 PyeongChang 
Bösiger Max Boxe 1960 Rom 
Bottoni Christoph Voile 2008 Beijing 
Boulesteix Ludovic Canoë-kayak 2008 Beijing
2012 London 
Bracher Clemens Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Brandenberger Michael Handball 1996 Atlanta 
Brändli Andrea Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Brauchli Yannick Voile 2012 London
2016 Rio 
Braun Markus Handball 1984 Los Angeles 
Brazerol Erwin Bobsleigh 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1992 Albertville 
Bretscher Robert Gymnastique 1972 München
1976 Montreal 
Brugger Nathalie Voile 2008 Beijing
2016 Rio 
Bruhin Ursula Snowboard 2006 Turin 
Brühwiler Max Gymnastique 1972 München 
Brunner Magdalena Natation synchronisée 2004 Athen
2008 Beijing 
Brunner Therry Snowboard 2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Brunner Urs Handball 1996 Atlanta 
Büchel Selina Athlétisme 2016 Rio 
Bucher Reto Lutte 2004 Athen 
Bucher-Thürig Karin Cyclisme 2004 Athen
2008 Beijing 
Büchler Nicole Athlétisme 2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Buchs Patrick Équipe de direction 2008 Beijing
2012 London 
Bühler Bernhard Natation 2004 Athen 
Bühler Christoph Natation 2000 Sydney 
Bühler Rolf Athlétisme 1968 Mexiko 
Bührer Marco Hockey sur glace 2006 Turin 
Burch Thomas Équipe de direction 2000 Sydney
2006 Turin
2008 Beijing
2012 London 
Bürge Marcel Tir sportif 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Burgener Pat Snowboard 2018 PyeongChang 
Burger Peter Pentathlon moderne 1988 Seoul 
Bürgin Melchior Aviron 1964 Tokio
1968 Mexiko
1972 München 
Bürgler Urs Lutte 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Burkart Stefan Athlétisme 1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Burkhalter René Équipe de direction 1968 Mexiko
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1996 Atlanta
1998 Nagano
2000 Sydney
2002 Salt Lake City
2004 Athen 
Bürki Cornelia Athlétisme 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Buser Paul Tir sportif 1972 München
1976 Montreal 
Bütikofer Hans Bobsleigh 1936 Garmisch-Partenkirchen 
Cadurisch Irene Biathlon 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Cancellara Fabian Cyclisme 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Capelli Claudio Gymnastique 2008 Beijing
2012 London 
Capol Jürg Ski de fond 1988 Calgary
1994 Lillehammer 
Carigiet Gregory Luge 2014 Sochi 
Carrard Olivier Escrime 1984 Los Angeles 
Casanova Lara Snowboard 2018 PyeongChang 
Cavegn Franco Ski alpin 1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Cavelti-Küng Carmen Curling 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Caviezel Gino Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Caviezel Mauro Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Celio Manuele Hockey sur glace 1988 Calgary
1992 Albertville
2014 Sochi 
Chabbey Elise Canoë-kayak 2012 London 
Chammartin Henri Sports équestres 1952 Helsinki
1956 Reiterspiele Stockholm
1960 Rom
1964 Tokio
1968 Mexiko 
Chevallier Sébastien Beach-volley 2012 London 
Christen Nick Handball 1996 Atlanta 
Christen Nina Tir sportif 2016 Rio 
Cicognini Jeanine Badminton 2008 Beijing 
Clénin German Équipe de direction 2008 Beijing
2012 London 
Cologna Dario Ski de fond 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Cologna Gianluca Ski de fond 2014 Sochi 
Conne Flavien Hockey sur glace 2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Corminboeuf Jean-François Voile 1980 Moskau
2000 Sydney 
Corvi Enzo Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Cox Simon Aviron 2012 London 
Crotta Clarissa Sports équestres 2012 London 
Cuendet Jean-Yves Combiné nordique 1994 Lillehammer 
Cueni Michelle Athlétisme 2012 London 
Dagon Etienne Natation 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Däppen Peter Curling 1992 Albertville 
Dätwyler Jean Daniel Ski alpin 1968 Grenoble 
de Bary Amy-Catherine Sports équestres 1984 Los Angeles 
de Cruz Peter Curling 2018 PyeongChang 
Défago Didier Ski alpin 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Delaloye Jean-Romain Plongeon 2000 Sydney
2004 Athen 
Delarze Barnabé Aviron 2016 Rio 
Derungs Isabel Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Deschwanden Gregor Saut à ski 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Di Marco Messmer Magali Triathlon 2000 Sydney 
Diaz Daniela Hockey sur glace 2006 Turin
2018 PyeongChang 
Diaz Raphael Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Dick Urs Curling 1992 Albertville 
Dielen Nathalie Tir à l'arc 2008 Beijing
2012 London 
Diener Gottfried Bobsleigh 1956 Cortina d`Ampezzo 
Diethelm Gerber Heidi Tir sportif 2012 London
2016 Rio 
Diezi O`Brien Dominique Natation 1996 Atlanta
2004 Athen 
Dobler Rolf Handball 1996 Atlanta 
Dolder Mario Biathlon 2018 PyeongChang 
Dössegger Werner Athlétisme 1972 München 
Du Bois Félicien Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Duarte-Meier Simone Athlétisme 1992 Barcelona 
Duguet Romain Sports équestres 2016 Rio 
Dürrenmatt Ronnie Canoë-kayak 2004 Athen 
Ebneter Philipp Football 2012 London 
Ebnöther Luzia Curling 2002 Salt Lake City 
Egger Fredi Gymnastique 1964 Tokio 
Egger Jean-Pierre Athlétisme 1976 Montreal
1980 Moskau 
Egger Jürg Bobsleigh 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Eggler Markus Curling 2002 Salt Lake City
2010 Vancouver 
Egloff Paul Saut à ski 1980 Lake Placid 
Ehrat Ariane Ski alpin 1984 Sarajevo 
Eichenberger Marcel Canoë-kayak 1984 Los Angeles 
Eichenberger Sabine Canoë-kayak 1996 Atlanta 
Eicher Christina Patinage artistique 1998 Nagano 
El-Idrissi Cedric Athlétisme 2004 Athen 
Elmiger Martin Cyclisme 2004 Athen
2012 London 
End-Steger Ruth Gymnastique 1972 München 
Engeler Michael Gymnastique 1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Engeli-Cattaneo Sandra Hockey sur glace 2006 Turin 
Erb Karl Équipe de direction 1972 Sapporo 
Erdlen Michael Aviron 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Erni-Kuhn Simone Beach-volley 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Ernst Bettina Gymnastique 1984 Los Angeles 
Estermann Paul Sports équestres 2012 London
2016 Rio 
Etienne Marcel Handball 1996 Atlanta 
Ettlin Hans Gymnastique 1972 München
1968 Mexiko 
Fähndrich Markus Ski de fond 1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Fähndrich Nadine Ski de fond 2018 PyeongChang 
Fähndrich-Thomas Karin Ski de fond 1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Fahrni Linda Voile 2016 Rio 
Faivre Virginie Ski freestyle 2014 Sochi 
Fankhauser Tobias Paralympics été 2012 London
2016 Rio 
Fankhauser Urs Aviron 1968 Mexiko
1972 München
1976 Montreal
1980 Moskau
1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Fankhauser Walter Gold Partner
Fankhauser-Gossweiler Marianne Sports équestres 1964 Tokio
1968 Mexiko 
Fasser Ekkehard Bobsleigh 1984 Sarajevo
1988 Calgary
1992 Albertville 
Federer Roger Tennis 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Federer-Vavrinec Mirka Tennis 2000 Sydney 
Feierabend Denise Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Feigenwinter Martin Eisschnelllauf 1994 Lillehammer
1998 Nagano 
Feltscher-Beeli Binia Curling 2006 Turin 
Ferrari Sandro Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Feusi Martina Bobsleigh 2006 Turin 
Feuz Beat Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Feuz Fritz Gymnastique 1960 Rom
1964 Tokio 
Figini Michela Ski alpin 1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Finello Jeremy Biathlon 2018 PyeongChang 
Fischer Heinrich "Heini" Aviron 1972 München 
Fischer Marcel Escrime 2000 Sydney
2004 Athen 
Fischer Patrick Hockey sur glace 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2018 PyeongChang 
Fischer Remo Ski de fond 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Fiva Alex Ski freestyle 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Fivian Ernst Gymnastique 1952 Helsinki
1960 Rom 
Fluck Bernhard Gymnastique 2012 London 
Flückiger Mario Curling 1988 Calgary 
Flüeler Lukas Hockey sur glace 2014 Sochi 
Flütsch Kaspar Snowboard 2014 Sochi 
Földy Làszlò Endre Tennis de table 1996 Atlanta 
Foletti Patrick Football 2012 London 
Fontanive Petra Athlétisme 2016 Rio 
Forster Max Bobsleigh 1968 Grenoble
1972 Sapporo 
Forster Sarah Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Fournier Paul Paralympics hiver 1984 Innsbruck
1988 Innsbruck
1992 Albertville 
Frank-Bochatay Fernande Ski alpin 1964 Innsbruck
1968 Grenoble 
Frautschi Angela Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Frei Fabian Football 2012 London 
Frei Heinz Paralympics été 1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Frei Jürg Aviron 1972 München
1976 Montreal 
Frei Karl Gymnastique 1948 London 
Frei Peter Ski alpin 1968 Grenoble 
Freiermuth Rico Bobsleigh 1984 Sarajevo 
Frey Walter O. Équipe de direction 1998 Nagano
2000 Sydney
2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Frieden Tanja Snowboard 2006 Turin 
Frieden-Henzi Petra Cyclisme 2004 Athen
2008 Beijing 
Friedli Edgar Athlétisme 1968 Mexiko 
Friedli Simon Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Frigo Romeo Tir à l'arc 1980 Moskau 
Fröhlich Rainer Voile 1984 Los Angeles 
Fuchs Sabina Tir sportif 1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Furrer Gary Saut à ski 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Furrer Philippe Hockey sur glace 2010 Vancouver
2018 PyeongChang 
Fürst Silvia Cyclisme 1996 Atlanta 
Gähwiler Beat Athlétisme 1988 Seoul
1992 Barcelona 
Galmarini Nevin Snowboard 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Gantenbein Talina Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Garbade Robert François Ski freestyle 1992 Albertville
1998 Nagano 
Gardner Ryan Hockey sur glace 2014 Sochi 
Gasner Martina Équipe de direction 2012 London
2014 Sochi 
Gasparin Selina Biathlon 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Gass Nicole Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Gasser Jacqueline Athlétisme 2012 London 
Gasser Mischa Ski freestyle 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Gassmann Roland Handball 1984 Los Angeles 
Gautschi-Bürki Beatrice Plongeon 1988 Seoul 
Gebendinger Ernst Gymnastique 1952 Helsinki 
Geering Patrick Hockey sur glace 2014 Sochi 
Gehrig Dany Équipe de direction 2008 Beijing
2010 Vancouver 
Geiger Nicole Paralympics été 2016 Rio de Janeiro 
Gempeler Simon Curling 2014 Sochi 
Genoni Leonardo Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Gerber Sandra Snowboard 2014 Sochi 
Germann Monika Ski de fond 1984 Sarajevo 
Gier Markus Aviron 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Gier Michael Aviron 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Giess Renato Gymnastique 1976 Montreal 
Giezendanner Max Bobsleigh 1988 Calgary
1992 Albertville 
Gigandet-Donders Mireille Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Giger Daniel Escrime 1972 München
1976 Montreal
1984 Los Angeles 
Gilardoni Marina Skeleton 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Gilli Gian Équipe de direction 1992 Albertville
1994 Lillehammer
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Gini Marc Ski alpin 2010 Vancouver 
Giobellina Silvio Bobsleigh 1984 Sarajevo 
Giovanoli Dumeng Ski alpin 1964 Innsbruck
1968 Grenoble 
Giovanoli Franco Snowboard 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Gisin Dominique Ski alpin 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Gisin Marc Ski alpin 2018 PyeongChang 
Gisin Michelle Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Gisler Joel Ski freestyle 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Gisler Rolf Athlétisme 1980 Moskau 
Giubellini Daniel Gymnastique 1992 Barcelona 
Glauser-Rohr Nadine Athlétisme 2004 Athen 
Gloor René Athlétisme 1984 Los Angeles 
Gmelin Jeannine Aviron 2016 Rio 
Göldi Lena Judo 2004 Athen 
Götschi Reto Bobsleigh 1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Gottschall-Burdet Jean-Pierre Luge 1964 Innsbruck 
Götz Jürg Canoë-kayak 1992 Barcelona
1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Graf David Cyclisme 2012 London
2016 Rio 
Graf Elisabeth Bobsleigh 2014 Sochi 
Graf Karl Aviron 1980 Moskau 
Graf Sandra Paralympics été 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London
2016 Rio de Janeiro 
Graf Walter Andreas Bobsleigh 1968 Grenoble
1972 Sapporo
1976 Innsbruck 
Gregg-Konzett Ursula Ski alpin Olympia-Delegation Fürstentum Liechtenstein
1976 Innsbruck
1980 Lake Placid
1984 Sarajevo 
Greiner Janine Curling 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Gremaud Mathilde Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Greutmann Edwin Gymnastique 1968 Mexiko
1972 München 
Grichting Damian Curling 2002 Salt Lake City 
Grob Jakob Aviron 1968 Mexiko 
Grossklaus Ciril Judo 2016 Rio 
Grossmann Robin Hockey sur glace 2014 Sochi 
Gruber Bettina Ski de fond 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Gruber-Windmüller Bigna Saut à ski 2014 Sochi 
Grünenfelder Tobias Ski alpin 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Grünig Urs Sports équestres 2012 London 
Guerdat Philippe Sports équestres 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Guerdat Steve Sports équestres 2008 Beijing
2012 London 
Günthardt Rudolf Sports équestres 1960 Rom 
Günthör Werner Athlétisme 1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona 
Gurini-Meyer Barbara Curling 1988 Calgary 
Gygax Nicolas Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Gyr Mario Aviron 2012 London
2016 Rio 
Gysling Eva Natation 1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona 
Haas Gaëtan Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Haas Peter Athlétisme 1980 Moskau
1996 Atlanta
1992 Barcelona
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Haas Rudolf Sports équestres 1996 Atlanta 
Haas Zoë Ski alpin 1988 Calgary 
Hablützel David Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Hablützel-Bürki Gianna Escrime 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Hächler Christian Ski freestyle 2010 Vancouver 
Häcki Lena Biathlon 2018 PyeongChang 
Hafner Sabina Bobsleigh 2006 Turin
2010 Vancouver
2018 PyeongChang 
Hagen Thomas Bobsleigh 1976 Innsbruck 
Hählen Joana Ski alpin 2018 PyeongChang 
Hähnel Rainhardt Biathlon 1998 Nagano 
Haldi Roland Snowboard 2010 Vancouver 
Hallenbarter Koni Ski de fond 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Hallenbarter Simon Biathlon 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Haller Ursina Snowboard 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Hämmerling Gisela Judo 1992 Barcelona 
Handschin Roman Bobsleigh 2006 Turin
2010 Vancouver 
Handschin Thomas Bobsleigh 1998 Nagano 
Hänni Eric Judo 1964 Tokio 
Härdi Ramona Eisschnelllauf 2018 PyeongChang 
Hasler Alexandra Snowboard 2018 PyeongChang 
Häsler Beat Luge 1964 Innsbruck 
Hauri-Robbiani Heidi Sports équestres 1984 Los Angeles 
Hauser Jan Curling 2010 Vancouver 
Häusler Nicole Paralympics été 2016 Rio 
Hausser Romuald Voile 2012 London
2016 Rio 
Hauswirth Christian Saut à ski 1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Hebeisen Max Boxe 1968 Mexiko 
Hediger Jovian Ski de fond 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Heer Ronny Combiné nordique 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Hefti Beat Bobsleigh 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Heinzer Max Escrime 2012 London
2016 Rio 
Heinzer Robert Athlétisme 1992 Barcelona 
Held Leo Judo 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Hemmi Heini Ski alpin 1976 Innsbruck 
Hermann Ivo Tir sportif 2012 London 
Hetland Guri Ski de fond 2014 Sochi 
Hetland Tor-Arne Ski de fond 1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Heuscher Patrick Beach-volley 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Heyer Sascha Beach-volley 2008 Beijing
2012 London 
Hiernickel Lydia Ski de fond 2018 PyeongChang 
Hiller Jonas Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Hiltebrand Hans Bobsleigh 1976 Innsbruck
1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Hirschy-Bleuer Rosmarie Ski alpin 1948 St. Moritz 
Hirsig Christian
Hoefflin Sarah Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Hofer Frank Cyclisme 2004 Athen 
Hoffmann Ambrosi Ski alpin 2010 Vancouver
2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Hofmann Willy Bobsleigh 1968 Grenoble 
Höhener Stefan Luge 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Hohl Jennifer Cyclisme 2008 Beijing 
Hollenstein Denis Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Hornung Sarah Tir sportif 2016 Rio 
Hubacher Edy Bobsleigh & Athlétisme 1968 Mexiko
1972 Sapporo
1976 Innsbruck 
Huber Nicolas Snowboard 2018 PyeongChang 
Huber Philipp Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Hubschmid Bruno Cyclisme 1968 Mexiko
1972 München 
Hug Tim Combiné nordique 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Hugentobler Daniel Patinage artistique 2002 Salt Lake City 
Hugentobler Eliane Patinage artistique 2002 Salt Lake City 
Hunkeler Urs Voile 1992 Barcelona 
Hunziker Jonas Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Hürlimann Patrick Curling 1998 Nagano
2006 Turin 
Hürlimann Robert Curling 1992 Albertville 
Hürlimann-Styger Nadia Ski alpin 2006 Turin
2010 Vancouver 
Hürzeler Max Cyclisme 1980 Moskau 
Hürzeler Roland Gymnastique 1968 Mexiko 
Hussein Kariem Athlétisme 2012 London
2016 Rio 
Huwyler Daniel Cyclisme 1984 Los Angeles
1996 Atlanta
2004 Athen 
Imhasly Claudia Équipe de direction 2006 Turin
2008 Beijing 
In-Albon Fabienne Golf 2016 Rio 
Inniger Heinz Snowboard 2006 Turin 
Isoz Andreas Ski freestyle 2010 Vancouver 
Jaeger Mirjam Ski freestyle 2014 Sochi 
Jäggi Beat Curling 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Jaisli Erwin Cyclisme 1960 Rom
1964 Tokio 
Janka Carlo Ski alpin 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Jaquet Sabrina Badminton 2012 London
2016 Rio 
Järmann Rolf Cyclisme 1996 Atlanta 
Jehle Clemens Judo 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Jenny Ladina Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Jenoure Peter J. Équipe de direction 1976 Innsbruck
1976 Montreal
1984 Sarajevo
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1996 Atlanta
1998 Nagano 
Jnglin-Kamer Nadja Ski alpin 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Joller Ivan Biathlon 2014 Sochi 
Jollien Pierre-Didier Lutte 1988 Seoul 
Joost Fritz Cyclisme 1980 Moskau 
Jorand Pierre-Yves Ski alpin 1992 Albertville 
Jung Andy Pentathlon moderne 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Jüni-Friedli Sandra Canoë-kayak 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Kaeslin Ariella Gymnastique 2008 Beijing 
Kälin Alfred "Fredel" Ski de fond 1972 Sapporo
1976 Innsbruck 
Kälin Alois "Wisel" Ski de fond & Combiné nordique 1964 Innsbruck
1968 Grenoble
1972 Sapporo 
Kälin Urs Ski alpin 1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano 
Kalt Hans Aviron 1948 London
1952 Helsinki 
Kamber Urs Athlétisme 1980 Moskau 
Kambundji Mujinga Athlétisme 2012 London 
Kammerer René Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Karasek David Natation 2012 London 
Karrer Heinz Handball 1984 Los Angeles 
Käser Yannick Natation 2012 London
2016 Rio 
Kaufmann Christian Ski freestyle 2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Kaufmann Christof Équipe de direction 2008 Beijing
2010 Vancouver
2012 London
2014 Sochi
2016 Rio 
Kaufmann-Abderhalden Marianne Ski alpin 2014 Sochi 
Kauter Christian Escrime 1968 Mexiko
1972 München
1976 Montreal 
Kauter Fabian Escrime 2012 London
2016 Rio 
Kauter Michael Escrime 2004 Athen
2008 Beijing 
Kefalas Alexander Skeleton Olympia-Delegation Griechenland
2014 Sochi 
Keiser Stephan Curling 1998 Nagano 
Keller Christof Natation 2008 Beijing 
Keller Oliver Hockey sur glace 2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Keller Smalley Renata Snowboard 1998 Nagano 
Kempf Hippolyt Combiné nordique & Ski de fond 1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano Paralympics
2002 Salt Lake City Paralympics
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Kern-Furrer Nicolai Aviron 1996 Atlanta 
Kernen Bruno Ski alpin 1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Kessler Dino Hockey sur glace 1992 Albertville 
Kessler Markus Aviron 2016 Rio 
Kessler Romi Gymnastique 1984 Los Angeles 
Kindschi Jöri Ski de fond 2014 Sochi 
Kirchhofer-Schneider Ariane Natation synchronisée 2008 Beijing 
Kistler Daniel Judo 1992 Barcelona 
Kistler François Voile 1980 Moskau 
Klose Timm Football 2012 London 
Knabenhans Walter Aviron 1960 Rom 
Knecht Elvira Ski de fond 1992 Albertville 
Knecht Emil Aviron 1948 London
1952 Helsinki 
Kobel Stefan Beach-volley 2004 Athen
2012 London 
Koch Beat Ski de fond 1998 Nagano 
Kocher Heinz Bobsleigh 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1998 Nagano 
Kocher Martina Luge 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Kölliker Jakob "Köbi" Hockey sur glace 1976 Innsbruck
1988 Calgary
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Kolly Herby Ski freestyle 1994 Lillehammer 
Kolly Urs Paralympics été 1992 Barcelona
1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Könz Elena Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Koster Bruno Gymnastique 1992 Barcelona 
Krauer-Marty Jeanette Hockey sur glace 2006 Turin 
Kraus Sascia Natation synchronisée 2016 Rio 
Kreienbühl Christian Athlétisme 2016 Rio 
Kreienbühl Rafael Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Kreuzer Hans-Ueli Ski de fond 1972 Sapporo
1976 Innsbruck
1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Krinke Susmelj Marcela Sports équestres 2016 Rio 
Krummenacher Georg Patinage artistique 1984 Sarajevo
1988 Calgary
1994 Lillehammer
2002 Salt Lake City 
Kucharczyk Krzysztof Tir sportif 1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Kuhn Christian Natation 1980 Moskau 
Kummer Lilian Ski alpin 2002 Salt Lake City 
Kummer Patrizia Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Kunz Christoph Paralympics hiver 2006 Turin
2010 Vancouver 
Kunz Hansruedi Athlétisme 1968 Mexiko
1980 Moskau
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Kunz Viktor Cyclisme 1992 Barcelona 
Künzi André Hockey sur glace 1988 Calgary
1992 Albertville 
Künzle Ruth Hockey sur glace 2006 Turin 
Kuonen Edgar Ski alpin 1998 Nagano 
Kuonen Michael Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Kurmann Xaver Cyclisme 1968 Mexiko
1972 München 
Kurt Mike Canoë-kayak 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Küttel Andreas Saut à ski 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Laciga Martin Beach-volley 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Laciga Paul Beach-volley 2000 Sydney
2004 Athen 
Laeng Peter Athlétisme 1960 Rom
1964 Tokio 
Lafranchi Bruno Athlétisme 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Lambert Christopher Ski freestyle 2014 Sochi 
Lambert Thomas Ski freestyle 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Lampart Klaus Gold Partner
Lamparter Thomas Bobsleigh 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Lang Daniel Escrime 1992 Barcelona 
Lang Flori Natation 2008 Beijing 
Ledermann Hans Cyclisme 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Lehmann Christoph Saut à ski 1988 Calgary 
Lehmann Kathrin Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver 
Lehmann Ulrich Sports équestres 1976 Montreal 
Leiser Vreni Athlétisme 1972 München 
Leiser Walter Aviron 1952 Helsinki 
Lengweiler Ernst Gymnastique 1968 Mexiko 
Lestander Cristina Curling 1988 Calgary 
Leu Evelyne Ski freestyle 1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Leuenberger Monika Hockey sur glace 2006 Turin 
Leumann Katrin Cyclisme 2004 Athen 
Leutenegger Hans Bobsleigh 1972 Sapporo 
Liberato Roberto Canoë-kayak 1992 Barcelona 
Liess Alexandre Natation 2012 London 
Liess Steffen Natation 2012 London
2016 Rio 
Lima Carlos Handball 1996 Atlanta 
Lips Hans-Jürg Curling 1988 Calgary 
Lips Peter Curling 1988 Calgary 
Livers Toni Ski de fond 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Lochbihler Jan Tir sportif 2016 Rio 
Locher Steve Ski alpin 1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2014 Sochi 
Loeffel Romain Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Loertscher Patrik Curling 1998 Nagano 
Loetscher Peter Escrime 1968 Mexiko
1972 München 
Loretan Pascal Tir sportif 2012 London 
Luchs Jürg Cyclisme 1980 Moskau 
Luder Stephan Curling 1988 Calgary 
Lüdi Sanna Ski freestyle 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Lüscher Peter Ski alpin 1980 Lake Placid 
Lüscher Rudolf Lutte 1972 München 
Lüthi Anja
Lüthi Peter Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Lüthi Severin Tennis 2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Lutz Hanspeter Handball 1980 Moskau 
Lymann Jérôme Snowboard 2018 PyeongChang 
Madsen Asger Badminton 1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2012 London 
Mägert-Kohli Fränzi Snowboard 2010 Vancouver 
Mahrer Daniel Ski alpin 1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Maillefer Augustin Aviron 2012 London
2016 Rio 
Mall Uwe Handball 1984 Los Angeles 
Maltsev Andrey Lutte 2012 London 
Mangisch Ruedi Athlétisme 1972 München 
Marazzi Flavio Voile 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Marguet Annik Tir sportif 2008 Beijing
2012 London 
Märki Dominik Curling 2018 PyeongChang 
Marro Ruedi Lutte 1980 Moskau 
Marti Rudolf Bobsleigh 1976 Innsbruck
1980 Lake Placid 
Marti-Schwer Lea Beach-volley 2008 Beijing 
Martinetti David Lutte 1992 Barcelona 
Martinetti Jimmy Lutte 1968 Mexiko
1972 München
1980 Moskau 
Marty Julia Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Marty Nik Tir sportif 2004 Athen 
Marty Stefanie Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Marvulli Franco Cyclisme 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Massacand Jonathan Natation 2008 Beijing
2012 London 
Massarotti-Brook Carole Natation 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Mathys Georges Hockey sur gazon 1960 Rom 
Matti Peter Canoë-kayak 1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Matti Ueli Canoë-kayak 1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Mattle Werner Ski alpin 1972 Sapporo 
Mattmann-Kratzer Evi Ski de fond 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Maurer Claude Voile 2000 Sydney 
Maurer Guido Gold Partner
Mayer Tanja Bobsleigh 2014 Sochi 
McMahon Brigitte Triathlon 2000 Sydney
2004 Athen 
Meichtry Dominik Natation 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Meier Beat Biathlon 1984 Sarajevo 
Meier Christine Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2018 PyeongChang 
Meier Franz Athlétisme 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Meier Heinz Bobsleigh 1976 Innsbruck 
Meier Martin Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Meiler Simona Snowboard 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Meili Christian Bobsleigh 1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Meister Paul Escrime 1952 Helsinki
1956 Melbourne
1960 Rom
1964 Tokio 
Mettler Andi Équipe de direction 1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City 
Meyer Fabienne Bobsleigh 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Meyer-Dinichert Florence Pentathlon moderne 2000 Sydney 
Michel Ines Tir sportif 2012 London 
Michel Lilo Ski alpin 1960 Squaw Valley 
Michel Sven Curling 2014 Sochi 
Minder Hans Ulrich Tir sportif 1984 Los Angeles
1992 Barcelona 
Minder Peter Pentathlon moderne 1984 Los Angeles 
Mischol Seraina Ski de fond 2006 Turin 
Möhr Hans Sports équestres 1960 Rom
1964 Tokio 
Molitor Antoinette Ski alpin 1948 St. Moritz 
Molitor Karl Ski alpin 1948 St. Moritz 
Möllinger Michael Saut à ski 2006 Turin 
Monachon Raphaël Athlétisme 2000 Sydney 
Monnet Thibaut Hockey sur glace 2010 Vancouver 
Morel Tanja Skeleton 2006 Turin 
Morell Curdin Bobsleigh 1992 Albertville 
Moser Angelica Athlétisme 2016 Rio 
Moser Severin Athlétisme 1988 Seoul 
Moser Simon Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Moser-Knobel Michèle Curling 2006 Turin 
Mosimann Philipp Anton Équipe de direction 2012 London 
Mosimann Prisca Hockey sur glace 2006 Turin 
Muff Werner Sports équestres 2012 London 
Müller Alina Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Müller Axel Tir à l'arc 2012 London 
Müller Beat Tir sportif 2008 Beijing 
Müller Daniel Curling 1998 Nagano 
Müller Hansruedi Bobsleigh 1968 Grenoble 
Müller Heinz Athlétisme 1960 Rom 
Müller Jorinde Ski freestyle 2014 Sochi 
Müller Katrin Ski freestyle 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Müller Kurt Tir sportif 1960 Rom
1964 Tokio
1968 Mexiko 
Müller Martin Lutte 1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Müller Meinrad Bobsleigh 1984 Sarajevo 
Müller Paul Gymnastique 1968 Mexiko
1972 München 
Müller Stefanie Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Müller Toni Curling 2010 Vancouver 
Müller Walter Gymnastique 1964 Tokio 
Müller Walter H. Handball 1980 Moskau 
Müller Verbiest Gabi Canoë-kayak 1996 Atlanta 
Murisier Justin Ski alpin 2014 Sochi 
Nabholz Katrin Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Nadig Marie-Theres Ski alpin 1972 Sapporo
1976 Innsbruck
1980 Lake Placid 
Näf Ralph Cyclisme 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Nauer Lyrenmann Daria Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Nembrini Elena Natation 2008 Beijing
2012 London 
Netzer-Kormann Manuela Curling 2006 Turin 
Neuenschwander Esther Curling 2018 PyeongChang 
Neuenschwander Maja Athlétisme 2012 London
2016 Rio 
Nicod-Fischer Pamela Natation synchronisée 2012 London 
Nicolet André Voile 1976 Montreal 
Niederer Armin Ski freestyle 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Niederer Reinhard Gold Partner
Niederreiter Nino Hockey sur glace 2014 Sochi 
Niedhart Urs Combiné nordique 1992 Albertville 
Nietlispach Franz Paralympics été 1976 Montreal
1980 Moskau
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Nigon Gabriel Escrime 1980 Moskau
1984 Los Angeles
2012 London 
Niklaus Evelyne Sports équestres 2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Niklaus Stephan Athlétisme 1980 Moskau 
Nipkow Daniel Tir sportif 1984 Los Angeles 
Noack Patrik Équipe de direction 2008 Beijing
2010 Vancouver
2012 London
2016 Rio
2018 PyeongChang 
Novy Karel Natation 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Nüssli Markus Bobsleigh 1998 Nagano 
Nützi Christoph Équipe de direction 2002 Salt Lake City
2004 Athen 
Nyffeler Anja Natation synchronisée 2012 London 
Oberholzer-Neuenschwander Elisabeth Athlétisme 1972 München 
Oberson Swann Natation 2008 Beijing
2012 London 
Oester Marlies Ski alpin 2002 Salt Lake City 
Ogi Adolf Équipe de direction 1972 Sapporo 
Oswald Denis Aviron 1968 Mexiko
1972 München
1976 Montreal 
Oswald Pascal Skeleton 2010 Vancouver 
Othman Jamal Patinage artistique 2006 Turin 
Ott Mirjam Curling 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Page Pierre Athlétisme 1952 Helsinki 
Pargätzi Engelhard Ski alpin 1976 Innsbruck 
Paris Denise Équipe de direction 2004 Athen
2008 Beijing
2006 Turin
2010 Vancouver 
Parolini Pio Hockey sur glace 1964 Innsbruck 
Pasche Frank Cyclisme 2016 Rio 
Pätz Alina Curling 2014 Sochi 
Pätz Claudio Curling 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Pedersen-Bieri Maya Skeleton 2006 Turin
2010 Vancouver
2002 Salt Lake City 
Pedrocchi-Seiler Natalie Gymnastique 1984 Los Angeles 
Pelit Murat Paralympics hiver 2018 PyeongChang 
Perez Adrien Natation 2008 Beijing 
Perk Madeleine Natation synchronisée 2000 Sydney 
Perl Curdin Ski de fond 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Perren Diego Curling 1998 Nagano 
Perret Jenny Curling 2018 PyeongChang 
Perreten Christoph Ski freestyle 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Pescia Claudio Curling 2006 Turin
2018 PyeongChang 
Peter Rico Bobsleigh 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Peterhans Katrin Curling 1988 Calgary 
Pfäffli Ralph Ski freestyle 2010 Vancouver 
Pfister Beat Athlétisme 1972 München 
Pfister René Athlétisme 1968 Mexiko 
Pieren Hans Ski alpin 1988 Calgary
1992 Albertville 
Plancherel Cécile Snowboard 1998 Nagano 
Platel-Zahnd Nicole Natation 1996 Atlanta
2004 Athen 
Plattner Daniel Athlétisme 1972 München
1976 Montreal
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Plüss Benjamin Hockey sur glace 2014 Sochi 
Poletti Felix Skeleton 2002 Salt Lake City 
Pralong Candide Ski de fond 2018 PyeongChang 
Praplan Vincent Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Pusterla Irene Athlétisme 2012 London 
Räber Urs Ski alpin 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
2002 Salt Lake City 
Raffainer Raeto Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Ragettli Andri Ski freestyle 2018 PyeongChang 
Rahm Walter Bobsleigh 1980 Lake Placid
1992 Albertville 
Rahmani Abassia Paralympics été 2016 Rio 
Ramella Fabio Tir sportif 2012 London 
Ramsauer Simone Équipe de direction 2002 Salt Lake City
2004 Athen
2006 Turin
2010 Vancouver 
Ramseier Daniel Sports équestres 1984 Los Angeles 
Ramstein Marco Curling 2002 Salt Lake City 
Randegger-Singer Karin Natation synchronisée 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Rard-Reuse Clélia Athlétisme 2012 London
2016 Rio 
Raselli Evelina Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Rast Gregy Cyclisme 2004 Athen
2012 London 
Rauch Ole Équipe de direction 2012 London 
Ray Sandrine Hockey sur glace 2006 Turin 
Rebsamen Eveline Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Rebsamen Rahel Bobsleigh 2018 PyeongChang 
Rechsteiner Kurt Cyclisme 1960 Rom 
Regnitter Ralf
Rehm Dieter Gymnastique 2000 Sydney 
Reich Christian Bobsleigh 1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Reinicke Dirk Natation 2012 London 
Remund Matthias Ski de fond 1998 Nagano 
Reymond-Hess Erika Ski alpin 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo 
Rieder Lukas Aviron 1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen 
Riederer Sven Triathlon 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Riedo Daniel Athlétisme 1968 Mexiko 
Rinderknecht Roger Cyclisme 2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Rios Martin Curling 2018 PyeongChang 
Robra Juliane Judo 2012 London 
Rohner Marcel Bobsleigh 1998 Nagano 
Rohner Peter Gymnastique 1968 Mexiko
1972 München
1976 Montreal 
Rohr Alain Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen 
Rohrer Fabien Snowboard 1998 Nagano 
Rohrer Verena Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Röösli Roman Aviron 2016 Rio 
Rossi Sandro Plongeon 1972 München 
Rota Flavio Gymnastique 1992 Barcelona 
Roth Michel Ski freestyle 1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Roth-Brand Colette Ski freestyle 1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano 
Röthlin Viktor Athlétisme 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Röthlisberger Joachim Paralympics hiver 2014 Sochi 
Röthlisberger Jürg Judo 1976 Montreal
1980 Moskau 
Röthlisberger-Raspe Nadia Curling 2002 Salt Lake City 
Rottaris Mario Hockey sur glace 1992 Albertville 
Roulin Gilles Ski alpin 2018 PyeongChang 
Roux Philippe Ski alpin 1976 Innsbruck 
Ruch René Bobsleigh 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1998 Nagano 
Ruckstuhl Alexander Aviron 1992 Barcelona 
Rüedi Lisa Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Rüegg Dominique Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Rüegg Ivo Bobsleigh 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Rüegg-Bamert Maya Bobsleigh 2006 Turin 
Rüesch Jason Ski de fond 2018 PyeongChang 
Rüfenacht Thomas Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Rufener Martin Ski alpin 1988 Calgary
2006 Turin
2010 Vancouver 
Russi Bernhard Ski alpin 1972 Sapporo
1976 Innsbruck
1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Rusterholz Mathias Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Rutishauser Martin Équipe de direction 1998 Nagano
2000 Sydney
2002 Salt Lake City
2004 Athen
2006 Turin
2008 Beijing 
Rutschmann Rolf Cyclisme 1992 Barcelona 
Ryf Daniela Triathlon 2008 Beijing
2012 London 
Ryffel Markus Athlétisme 1976 Montreal
1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Sagne Marjorie Natation 2004 Athen 
Saile Bruno Aviron 1980 Moskau
1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Salera Sisto Natation 1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
2000 Sydney 
Salzmann Urs Bobsleigh 1984 Sarajevo 
Sarbach Ulrich Tir sportif 1984 Los Angeles 
Scanzio Deborah Ski freestyle 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Schaad Andreas Combiné nordique 1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Schäfer Carmen Curling 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Schallberger Bruno Curling 1998 Nagano 
Schäppi Reto Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Schär Max Handball 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Schärer Christoph Gymnastique 2004 Athen
2008 Beijing 
Schärer Michael Snowboard 2018 PyeongChang 
Schärer Stefan Handball 1996 Atlanta 
Schärer Tanja Ski freestyle 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Schärer Urs Handball 1996 Atlanta 
Schelling Florence Hockey sur glace 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Schenk Hanne Bobsleigh 2010 Vancouver 
Schenkel Amaru Athlétisme 2012 London 
Schenker Heinz Bobsleigh 1972 Sapporo 
Scherer Heinrich Aviron 1960 Rom
1984 Los Angeles 
Scherer Roman
Scherrer Jan Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Scherwey Tristan Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Scheuber Patrick Tir sportif 2012 London 
Schild Jörg Équipe de direction 2006 Turin
2008 Beijing
2010 Vancouver
2012 London
2014 Sochi
2016 Rio 
Schild Martina Ski alpin 2006 Turin 
Schindler Ulrich Bobsleigh 1980 Lake Placid 
Schipper Piet 1994 Lillehammer
1998 Nagano 
Schläpfer Peter Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Schlegel Christian Équipe de direction 2006 Turin
2010 Vancouver 
Schlumpf Dominik Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Schlumpf Fabienne Athlétisme 2016 Rio 
Schmid Belinda Natation synchronisée 2000 Sydney
2004 Athen 
Schmid Daniel Bobsleigh 2010 Vancouver 
Schmid Michael Aviron 2016 Rio 
Schmid Mike Ski freestyle 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Schmid Peter Gymnastique 1976 Montreal 
Schmid Rolf
Schmidhauser Corinne Ski alpin 1998 Nagano 
Schneeberger Marc Athlétisme 2008 Beijing 
Schnegg Roger Équipe de direction 2008 Beijing
2012 London
2014 Sochi
2016 Rio
2018 PyeongChang 
Schneider Günter Aviron 1988 Seoul 
Schneider Vreni Ski alpin 1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Schneiter Sébastien Voile 2016 Rio 
Schnider Hans Lutte 1992 Barcelona 
Schnyder-Benoit Nicole Beach-volley 2004 Athen 
Schoch-Thiémard Denise Athlétisme 1988 Seoul 
Schödler Berni Saut à ski 1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2018 PyeongChang 
Schönbächler Sonny Ski freestyle 1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Schreiber Thomas Bobsleigh 1998 Nagano 
Schriever Erich Aviron 1948 London 
Schuler Luca Ski freestyle 2014 Sochi 
Schürch Simon Aviron 2012 London 
Schurter Nino Cyclisme 2008 Beijing 
Schuwey Iwan Triathlon 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Schwaller Andreas Curling 2002 Salt Lake City
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Schwaller Ursula Paralympics été 2008 Beijing
2012 London 
Schwarz Benoît Curling 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Schweizer Hans Ulrich Natation 1972 München
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta
1994 Lillehammer 
Schwerzmann Beat Aviron 1988 Seoul
1992 Barcelona 
Schwerzmann-Althoff Inge Aviron 1988 Seoul
1992 Barcelona 
Seger Mathias Hockey sur glace 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Segesser Bernhard Équipe de direction 1976 Innsbruck
1976 Montreal
1980 Lake Placid
1980 Moskau
1984 Sarajevo
1984 Los Angeles
1988 Calgary
1988 Seoul
1992 Albertville
1992 Barcelona 
Seitz Beat Bobsleigh 1998 Nagano 
Senglaub-Wehrli Brigitte Athlétisme 1980 Moskau 
Sieber-Meier Barbara Curling 1988 Calgary 
Siegenthaler Maja Voile 2016 Rio 
Siegrist Benjamin Football 2012 London 
Siegrist Manuela Curling 2018 PyeongChang 
Sigrist Shannon Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Simen Enrico Curling 1988 Calgary 
Simmen Gian Snowboard 1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Simpson Sean Hockey sur glace 2014 Sochi 
Smith Fanny Ski freestyle 2010 Vancouver
2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Somaini Carla Snowboard 2018 PyeongChang 
Sommer Christoph Paralympics été 1992 Barcelona
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London
2016 Rio 
Sonderegger-Meuli Daniela Snowboard 2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Spahni Caroline Bobsleigh 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Spalinger Richard Ski freestyle 2010 Vancouver 
Spälty Valeria Curling 2006 Turin 
Spengler Daniel Handball 1996 Atlanta 
Spillmann Hans Rudolf Tir sportif 1960 Rom 
Spirig Nicola Triathlon 2012 London
2016 Rio 
Spring Hans Équipe de direction 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo
1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver 
Sprunger Ellen Athlétisme 2012 London
2016 Rio 
Sprunger Janika Sports équestres 2016 Rio 
Sprunger Lea Athlétisme 2012 London
2016 Rio 
Städler Robin Ski alpin 1998 Nagano 
Stäheli-Schwaller Anita Snowboard 1998 Nagano 
Stahlberg Nico Aviron 2012 London
2016 Rio 
Stähli Gregor Skeleton 2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Stalder Lara Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Stammbach Peter "Stame" Hockey sur glace 1964 Innsbruck 
Stampfli Carla Natation 2004 Athen 
Stebler Peter Hermann Aviron 1948 London
1952 Helsinki 
Steffen Franziska "Fränzi" Ski freestyle 2010 Vancouver 
Steger Heinz Biathlon 1984 Sarajevo 
Steger Josef "Sepp" Athlétisme 1952 Helsinki 
Steiner Daniel Équipe de direction 1994 Lillehammer
1996 Atlanta
1998 Nagano
2000 Sydney
2002 Salt Lake City
2004 Athen 
Steiner Richard Cyclisme 2008 Beijing
2012 London 
Steiner Walter Aviron 1972 München 
Steiner Walter Saut à ski 1972 Sapporo
1976 Innsbruck 
Steingruber Giulia Gymnastique 2012 London
2016 Rio 
Stephan Tobias Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Stiefel Anja Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Stocker Peter Aviron 1980 Moskau 
Stöckli Ralph Curling & Equipe de direction 2006 Turin
2010 Vancouver
2012 London
2014 Sochi
2016 Rio
2018 PyeongChang 
Stofer Christian Aviron 2000 Sydney
2004 Athen
2012 London
2016 Rio 
Stofer Florian Aviron 2004 Athen
2012 London 
Stoll-Hefti Marianne Ski alpin 1972 Sapporo 
Stoop Martina Athlétisme 1996 Atlanta 
Strähl Ernst Athlétisme 1976 Montreal 
Strebel Pascal Lutte 2012 London 
Streit Mark Hockey sur glace 2002 Salt Lake City
2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Strübin Simon Curling 2006 Turin
2010 Vancouver 
Stückelberger Christine Sports équestres 1968 Mexiko
1972 München
1976 Montreal
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona 
Studhalter Thomas Aviron 1992 Barcelona 
Stump Roger Ski alpin 1992 Albertville 
Stürm Simon Aviron 1996 Atlanta
2000 Sydney
2004 Athen 
Sturny Norbert Tir sportif 1988 Seoul
1992 Barcelona 
Süess Esther Cyclisme 2012 London 
Sumi Hans-Jörg Saut à ski 1980 Lake Placid
1984 Sarajevo 
Suter-Wibowo Santi Badminton 1996 Atlanta 
Sutter Katharina Bobsleigh 2002 Salt Lake City 
Szepessy Steinmann Christian Bobsleigh 2014 Sochi 
Tami Pierluigi Football 2012 London 
Tanner Valentin Curling 2018 PyeongChang 
Tenger-Baumer Daniela Canoë-kayak 1996 Atlanta 
Thalmann Dionys Canoë-kayak 1980 Moskau 
Thalmann Sandra Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi 
Thilo Anne-Sophie Voile 2008 Beijing 
Thönen Moritz Snowboard 2018 PyeongChang 
Tirinzoni Silvana Curling 2018 PyeongChang 
Tischhauser Jakob Ski alpin 1968 Grenoble 
Trachsel Hansjörg Bobsleigh 1980 Lake Placid
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2006 Turin 
Tramèr Lucas Aviron 2012 London 
Traxler Roland Handball 1980 Moskau
1984 Los Angeles 
Tresch Walter Ski alpin 1972 Sapporo
1976 Innsbruck 
Trolliet Sandro Curling 2014 Sochi 
Trösch-Schenk Michèle Athlétisme 1996 Atlanta 
Truttmann Martin Tir sportif 1972 München 
Tschanz Janik Escrime keine 
Tschanz Lotti Tir à l'arc 1980 Moskau 
Tschopp Marcel Athlétisme Olympia-Delegation Fürstentum Liechtenstein
2008 Beijing
2012 London 
Tumler Thomas Ski alpin 2018 PyeongChang 
Ulrich Anthony Natation 1972 München
1984 Los Angeles
1988 Seoul
1992 Barcelona
1996 Atlanta 
Ulrich Renato Ski freestyle 2006 Turin
2010 Vancouver
2014 Sochi 
Untersander Ramon Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Valenzuela Albane Golf 2016 Rio 
van Berkel Martina Natation 2012 London
2016 Rio 
Van der Graaf Laurien Ski de fond 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
van Till Celine Paralympics été 2016 Rio de Janeiro 
Vannay Claude-Alain Équipe de direction 2006 Turin
2008 Beijing
2010 Vancouver
2012 London 
Vermin Joël Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Viletta Sandro Ski alpin 2014 Sochi 
Villars Bettina Badminton 1992 Barcelona 
Villars Danielle Natation 2012 London
2016 Rio 
Villiger Beat Équipe de direction 1992 Albertville
1992 Barcelona
1994 Lillehammer
1998 Nagano
2002 Salt Lake City
2004 Athen
2006 Turin
2008 Beijing 
Vock Armin Gymnastique 1976 Montréal
1984 Los Angeles 
Vogg Ben Sports équestres 2016 Rio 
Vogg Felix Sports équestres 2016 Rio 
von Allmen Peter Ski de fond 2010 Vancouver
2018 PyeongChang 
von Arx Kurt Hockey sur gazon 1960 Rom 
von Gunten Patrick Hockey sur glace 2010 Vancouver
2014 Sochi 
von Kauffungen Yvonne Équipe de direction 1976 Innsbruck
1980 Moskau
1984 Sarajevo
1984 Los Angeles 
von Siebenthal Nathalie Ski de fond 2018 PyeongChang 
von Stokar Peter Équipe de direction 1992 Barcelona
2016 Rio 
von Wartburg Urs Athlétisme 1960 Rom
1964 Tokio
1968 Mexiko
1972 München
1976 Montreal 
Vonarburg André Aviron 2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Waeffler Jürg Biathlon 1980 Lake Placid 
Waeffler Philipp Pentathlon moderne 1996 Atlanta
2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Wägli Christian Athlétisme 1960 Rom 
Waidacher Isabel Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Waidacher Monika Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Waidacher Nina Hockey sur glace 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Walcher Jörg 2006 Turin
2010 Vancouver 
Walcher-Schneider Jacqueline Plongeon 2000 Sydney 
Walker Julian Hockey sur glace 2014 Sochi 
Walliser-Anesini Maria Ski alpin 1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Walliser-Kenel Sandra Escrime 1996 Atlanta 
Wälti-Boss Edith Natation synchronisée 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Wapp Thomas Badminton 1996 Atlanta 
Warnke Kerstin Équipe de direction 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Waser Adolf Aviron 1964 Tokio 
Waser Hugo Aviron 1960 Rom
1964 Tokio
1968 Mexiko 
Wasser Markus Bobsleigh 1998 Nagano
2006 Turin
2010 Vancouver 
Weber Rolf U. Pentathlon moderne 1960 Rom
1968 Mexiko
1972 München
1976 Innsbruck 
Weber Ruedi Handball 1980 Moskau 
Wechsler Markus Aviron 1984 Los Angeles 
Weder Gustav Bobsleigh 1988 Calgary
1992 Albertville
1994 Lillehammer 
Weisskopf-Fuhrer Ramona Hockey sur glace 2006 Turin 
Weitnauer Jörg Aviron 1976 Montreal
1980 Moskau
1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Wenk Christian Paralympics été 2008 Beijing 
Werro Lukas Canoë-kayak 2016 Rio 
Werro Simon Canoë-kayak 2016 Rio 
Wetli Stefanie Hockey sur glace 2018 PyeongChang 
Wetzel Jörg Équipe de direction 2006 Turin
2008 Beijing
2010 Vancouver
2012 London
2014 Sochi
2016 Rio 
Weyermann Anita Athlétisme 1996 Atlanta
2000 Sydney 
Wicki Bernadette Aviron 2000 Sydney 
Wicki Jean Bobsleigh 1968 Grenoble
1972 Sapporo 
Wicki Jodok Voile 1988 Seoul
1992 Barcelona 
Wickli Edi Handball 1980 Moskau 
Wiederkehr Daniel Aviron 2016 Rio 
Wiedmer René Hockey sur gazon 1960 Rom 
Wiestner Serafin Biathlon 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Wildhaber Nicolas Natation 1948 London
1960 Rom
1964 Tokio 
Wildhaber Philip Cyclisme 2012 London 
Wilson Alex Athlétisme 2012 London 
Wirz Hansjörg Athlétisme & Equipe de direction 1972 München
1980 Moskau
1984 Los Angeles
1988 Nagano
1992 Barcelona
1994 Lillehammer
1996 Atlanta
2000 Sydney
2002 Salt Lake City 
Wolf (2012) Theres Tir sportif 1984 Los Angeles 
Wolf-Hunkeler Edith Paralympics été 2004 Athen
2008 Beijing
2012 London 
Wuilloud-Combelles Madeleine Ski alpin 1964 Innsbruck
1968 Grenoble 
Wunderlin Daniel Gymnastique 1984 Los Angeles 
Wunderlin-Plugge Kim Aviron 2000 Sydney 
Wyss Heinz Beat Athlétisme 1968 Mexiko 
Wyss Paul Hockey sur glace 1952 Oslo 
Wyss Reto Aviron 1976 Montreal
2000 Sydney
2004 Athen
2008 Beijing 
Yule Daniel Ski alpin 2014 Sochi 
Zarucchi Marco Combiné nordique 1992 Albertville
1998 Nagano 
Zbären Noemi Athlétisme 2012 London 
Zberg Flavio Athlétisme 2016 Rio 
Zberg Markus Cyclisme 2000 Sydney
2004 Athen 
Zehnder Silvan Aviron 2012 London 
Zellweger Josef Gymnastique 1984 Los Angeles
1988 Seoul 
Zenhäusern Josef Ski alpin 1994 Lillehammer
1998 Nagano 
Zenhäusern Ramon Ski alpin 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Zinsli Andrea Ski alpin 1994 Lillehammer 
Zogg Julie Snowboard 2014 Sochi
2018 PyeongChang 
Züblin Linda Athlétisme 2008 Beijing 
Zumkehr Nadine Beach-volley 2012 London
2016 Rio 
Zumstein Matthias Handball 1996 Atlanta 
Zurbriggen Bernadette Ski alpin 1972 Sapporo
1976 Innsbruck
1980 Lake Placid 
Zurbriggen Pirmin Ski alpin 1984 Sarajevo
1988 Calgary 
Zürcher-Scalabrin Regula Athlétisme 1992 Barcelona 
Zwicky Rolf Voile 1984 Los Angeles
1988 Seoul
2000 Sydney 
Zwimpfer Werner Aviron 1968 Mexiko